26 Haziran 2009 Cuma

Çocukluk dönemi aşıları neden önemlidir?Çocukluk dönemi aşıları neden önemlidir?

Hayatın ilk bir kaç yılında, çocuklar yaklaşık 13 farklı hastalığa karşı aşı olurlar. Çocuklar bu aşılara erken ihtiyaç duyarlar çünkü bu yaşlarda savunmasız ve zayıftırlar.
Bu hastalıklardan herhangi biri bebekleri ciddi şekilde etkileyebilir. Örneğin, Hib hastalığının tüm ağır vakalarının %60’ı, 1 yaşın altındaki çocuklarda görülür. Rapor edilen boğmaca öksürüğünden ölen çocukların %84’ü 6 aylıktan daha küçüktür. Çocuklar korunmaya erken yaşlarda ihtiyaç duyarlar. Aşılar, çocukların bağışıklık sistemlerine yardım eder ve onların mikroplara karşı daha iyi savaşmalarını sağlar.


Yeni doğan çocukların, annelerinin hastalıklara karşı olan bağışıklıklarının bir kısmını kalıtsal olarak aldıkları doğrudur. Fakat, bu bağışıklık zamanla yok olur. Ayrıca, çocuklar annelerinden tüm hastalıklara karşı bağışıklık almazlar.

Bu nedenlerden dolayı, çocuğunuzun aşıları genel olarak doğumdan sonra veya 2 aylıkken başlar. Yıllar boyu süren bir seri olarak verildiğinden dolayı, aşılar çocukluk döneminin başından sonuna kadar sürer.

0 yorum:

 

♥ ♥ ♥ OKUL ÖNCESİ ETKİNLİK PAYLAŞIMI ♥ ♥ ♥ Copyright © 2009 Flower Garden Ipietoon tarafından Tadpole's Notez i�in dizayn edildi. Çiçek resmi: Dapino Türkçe Tam Bir Blog